kreatívno-experimentálny fotografický ateliér


Láska k životu

Text: Mgr. et Bc. Lucia Škripcová

Azda najstabilnejšou súčasťou našich životov je zmena. Krutá hra so slovíčkami, však?

Zmena príde, či ju chceme alebo nie, či nám vyhovuje, alebo práve naopak. Či už ju očakávame s otvorenou náručou, alebo len tŕpneme, aby prišla neskôr, príde tak či tak. Z maximalistov sa stávajú minimalisti, z racionalistov zas vizionári s hlavami v oblakoch. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ale jediným statickým prvkom v celom kolobehu zostáva človek. Zostávam ním ja, zostávaš ním ty.

Pýtaš sa, či sme rovnakí, ako sme boli pár rokov dozadu? Jednoduchou odpoveďou je, že asi nie. Zložitejšou by však bolo, že sa vyvíjame, prispôsobujeme okolnostiam, no najmä, že rastieme ako ľudia. Nie každá zmena je príjemná a nie každá sa nám páči vo chvíli, keď príde. No až v dlhodobom horizonte zbadáme, ako bola nevyhnutná pre vývoj okolností, ktorý nás priviedol práve sem. Ak čítaš tieto riadky, ver, že boli určené práve pre teba, že okolnosti to zariadili tak, ako bolo treba. Zamysli sa nad cestou, ktorá ťa k nim priviedla a dôveruj jej. Ona vie, čo robí, aj keď sa nám to niekedy zdá pritiahnuté za vlasy.

Zmena bola témou číslo jeden aj v Kefe. Po pár rokoch sme konečne mali klasickú klauzúrnu výstavu, dokonca s vernisážou a všetkým, čo k tomu patrí. Zmenou prešli aj mladšie ročníky, ktoré po online výučbe nabehli na krutú realitu prezenčnej výučby, ktorá niektorých riadne požula v zuboch a vypľula dezorientovaných, unavených a na pokraji síl. Pasovať sa museli s mnohými témami, ako napr. Rozprávač, Geometria, Ďalších 365 dní, ale aj Vtedy na východe či obávaná a neustále sa vracajúca téma Neviditeľný fialový slon, ktorou skladáme poctu zakladateľom ateliéru Kefa – Martinovi Stropkovi a Antoniosovi Vlachou. Čakajú nás aj zmeny personálne, s odchodom doktorandov Kristiána Pribilu a Domina Mičudu, ktorých okolnosti zaviali iným životným smerom. Určite sa však do Kefy ešte niekedy vrátia. V konečnom dôsledku, Kefa je jedna veľká rodina s rovnakou diagnózou. A rodiny musia držať pokope. Aj v časoch zmien a aj v období, ktoré príde po nich.